Black Maps

2013 – …

İnsan, ancak gözleri kapalıyken kendi benliğini tam duyabilir; sanki ışık, varlığımızın toprak yanına daha uygun olduğu halde, karanlık, öz varlığımıza daha yakınmış gibi.” Herman Melville

Bireyin, ansızın dönen kendiliğiyle yüzleşme anında başlayan, varoluşuna yabancılaşma hissiyatı, coğrafi aidiyete yönelik kuşkuların potansiyelini de taşır. Fiziki coğrafyanın sınırlarını aşan bu yeni/yeniden konumlandırma/konumlandırılma ihtiyacı, imgelerle örülü alternatif önerilere fırsat verecektir. Henüz inşa edilmemiş olduğu halde yıkık dökük görünümüyle bu psikocoğrafik alan, siyah yüzeylerin davetkar yapısında kendisini tuzaklar. Hesaplamaların, keşiflerin ve tanıklıkların devreye girdiği bir alternatif yaşam alanından imgeler olarak ‘Karanlık Haritalar’, algılayıcı bir belleğin duyarkatlarının görünür kılınması deneyimidir.

“…Yıpranmış, katlanmış, bozulmuş ve eskimiş görünen bu renksiz ve kara yüzeylerin; bir yandan varlık ve hiçlik gibi gerilimli ilişkilere, diğer yandan ise onu doygun, hassas ve sağlam gösteren bir zemine yaptığı güçlü atıf ortadadır. Burada tahribatlı hale gelen yüzeyler, gücünü esasında kendi ürettikleri şiddetten almaktadır. Bu yüzden merak uyandıran, kışkırtıcı bir etkiyi pekiştiren ve sanki bir hikayeyi boyutlandıran, muhtelif çizim ve planları taşıyan tozlu bir arşivden geriye kalan parçalar gibidir. Her biri anısal bir görüntüye, işleve sahip olup; tamiratla tahrip olma arasında gidip gelen gergin bir beklenti içindedir. Zamanın sahici tortularını barındıran veya hapseden doğaçlamalardır bunlar…”

Prof. Gülay Sağlam

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s